Mum-of-three spends just £9.98 a week on 15 packed lunches using Aldi buys

Ahead of kids going back to school in September, mums have been sharing their top tips and tricks online.

One single mum-of-three has explained how she makes 15 lunches for just a tenner a week.

Lynn Beattie, 43, regularly blogs about saving money on family life.

The mum, from Hertfordshire, has three sons – Dylan, 12, Josh, ten and Jack, seven.

She told The Sun : “My boys are Year Three and above meaning none are entitled to free school dinners, but do check the government website to see if you are entitled."

Do you have any money saving tricks for your packed lunches? Let us know in the comments below…

Lynn added: "School dinners are £2.60 per day in my county, costing £39-a-week for all three of my boys.

“Packed lunches will save a small fortune.”

The mum buys her food shopping from Aldi.

She feeds all of her kids lunch for just £9.98 a week.

Speaking to Fabulous, Lynn claims that most of the food is homemade, but it doesn’t take tonnes of prep.

Each lunch includes fruit and veg to ensure a healthy and balanced diet.

Plus, she throws in easy options like cereal bars and crisps.

She doesn’t include any extra drinks as the kids take water bottles with them.

Lynn shared her meal plan online showing exactly how she kept the cost of so many lunches down.

On Monday, she spent £1.72 for all three lunches.

She used leftover chicken from a Sunday roast to make sandwiches (98p for 3) and added a banana (39p), carrot sticks (3p) and crisps (32p).

On Tuesday she spent 72p on each lunch.

This included pasta and chicken salad (£1.46 for four), an apple (39p) and crisps again.

Lynn used the last of the leftover chicken on the salad.

For Wednesday’s lunch she made a ham and cheese wrap (£1.01 for three), grapes (53p), cucumber (15p) and a cereal bar (32p).

In total she spent 67p each.

On Thursday she fed the kids frittata (egg baked with veggies costing £1.06 for four), an apple (39p) and crisps (32p).

Finally, on Friday the boys enjoyed a ham sandwich (67p for three), cereal bar (32p), cheddar cubes (40p) and strawberries (91p).

She spent just 77p on each lunch that day.

All together, she spent just £3.32 per child for the week.

What a bargain!

Source: Read Full Article