SXSW Film Festival Unveils 2020 Award Winners

Following its abrupt cancellation due concerns over the coronavirus outbreak, SXSW today announced the 2020 award winners of the 27th annual fest.

After being forced to shut down a week before the kick-off, SXSW director of film, Janet Pierson, revealed alternative plans to press on with showcasing the films that were slotted to screen during the annual Austin gathering. That included providing screening links that would allow jurors to see and hand out awards to the fest’s competition films.

While no Audience awards were handed out due to the cancellation, Jury Awards were selected from the narrative feature and documentary feature competition categories as well as short films and other juried sections such as the Film Design award. Special Awards included Adobe Editing Award, Adam Yauch Hörnblowér Award, Final Draft Screenwriters Award, Louis Black “Lone Star” Award, Vimeo Staff Pick Award, and the ZEISS Cinematography Award.

“When we curated and announced our slate for the 2020 SXSW Film Festival, filled with an array of wonderful films we were excited to share with our unique audience, we had no idea of the unprecedented impact that Coronavirus would have on all our lives,” said Janet Pierson, Director of Film. “Our hearts were broken for all the filmmakers who invested so much time and talent in their work, hoping for a transformative experience at our event. We’re honored to at least be able to present our juried and special awards. We know that it’s no substitute for the actual festival’s vitality, enthusiasm, and potential for surprising outcomes — and that it is only available to a small fraction of our program — but we hope it will help garner some well-deserved recognition for these wonderful works.”

See the full list of award recipients below:

NARRATIVE FEATURE COMPETITION

Winner: Shithouse
Director: Cooper Raiff

Special Jury Recognition for Directing: Topside
Directors: Celine Held, Logan George

Special Jury Recognition for Acting: Really Love
Director: Angel Kristi Williams
Actors: Kofi Siriboe, Yootha Wong-Loi-Sing

DOCUMENTARY FEATURE COMPETITION
Winner: An Elephant in the Room
Director: Katrine Philp

Special Jury Recognition for Achievement in Documentary Storytelling : The Donut King
Director: Alice Gu

Special Jury Recognition for Breakthrough Voice: Finding Yingying
Director: Jiayan “Jenny” Shi

Short Film Grand Jury Awards

NARRATIVE SHORTS
Winner: White Eye
Director: Tomer Shushan

Special Jury Recognition for Acting: Dirty
Director: Matthew Puccini
Actors: Morgan Sullivan, Manny Dunn

Special Jury Recognition: Darling
Director: Saim Sadiq

Special Jury Recognition: Single
Director: Ashley Eakin

DOCUMENTARY SHORTS
Winner: No Crying at the Dinner Table
Director: Carol Nguyen

Special Jury Recognition: Mizuko
Directors: Katelyn Rebelo, Kira Dane

Special Jury Recognition: Día de la Madre
Directors: Ashley Brandon, Dennis Höhne

MIDNIGHT SHORTS
Winner: Regret
Director: Santiago Menghini

Special Jury Recognition: Laura Hasn’t Slept
Director: Parker Finn

Special Jury Recognition for Creature Design: Stucco
Director: Janina Gavankar, Russo Schelling

ANIMATED SHORTS
Winner: Symbiosis
Director: Director: Nadja Andrasev

Special Jury Recognition: No, I Don’t Want to Dance!
Director: Andrea Vinciguerra

Special Jury Recognition: The Shawl
Director: Sara Kiener

MUSIC VIDEOS
Winner: 070 Shake – ‘Nice to Have’
Director: Noah Lee

Special Jury Recognition for Animation: Mitski – ‘A Pearl’
Director: Saad Moosajee, Art Camp

Special Jury Recognition for Direction: The Lumineers – ‘Gloria’
Director: Kevin Phillips

TEXAS SHORTS
Winner: Just Hold On
Director: Sam Davis, Rayka Zehtabchi

Special Jury Recognition: Coup d’etat Math
Director: Sai Selvarajan

TEXAS HIGH SCHOOL SHORTS
Winner: Wish Upon a Snowman
Director: Miu Nakata

Special Jury Recognition: Narrative
Winner: Ultimatum
Director: Kai Hashimoto

Special Jury Recognition: Documentary
Winner: Unveiled
Director: Sofia Bajwa

Special Jury Recognition: Animation
Winner: The Orchard
Director: Zeke French

EPISODIC PILOT COMPETITION
Winner: Embrace
Director: Jessica Sanders

Special Jury Recognition for Drama: Chemo Brain
Director: Kristian Håskjold

Special Jury Recognition for Comedy: Lusty Crest
Director: Kati Skelton

SXSW Film Design Awards

EXCELLENCE IN POSTER DESIGN

Winner: Laura Hasn’t Slept
Designer: Olivier Courbet

Special Jury Recognition: The Donut King
Designer: Andrew Hem & Charlie Le

EXCELLENCE IN TITLE DESIGN
Winner: See
Designer: Karin Fong

Special Jury Recognition: Why We Hate
Designers: Allison Brownmoore, Anthony Brownmoore

SXSW Special Awards

Adam Yauch Hörnblowér Award
Presented to: In and of Itself
Director: Frank Oz

Adobe Editing Award
Presented to: You Cannot Kill David Arquette
Editor: Paul Rogers and Additional Editing By David Darg

Final Draft Screenwriters Award
Presented to: Best Summer Ever
Screenwriters: Michael Parks Randa, Will Halby, Terra Mackintosh, Andrew Pilkington, Lauren Smitelli

Louis Black “Lone Star” Award
Winner: Miss Juneteenth
Director: Channing Godfrey Peoples

LOUIS BLACK “LONE STAR” AWARD Special Jury Recognition for Acting:
Winner: Rob Morgan from Bull
Director: Annie Silverstein

LOUIS BLACK “LONE STAR” AWARD Special Jury Recognition for Documentary:
Winner: Boys State
Directors: Amanda McBaine, Jesse Moss

Vimeo Staff Picks Award
Presented to: Vert
Director: Kate Cox

ZEISS Cinematography Award
Winner: Echoes of the Invisible
Director: Steve Elkins

Source: Read Full Article